مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

Thermal Cameras As A Faster And Safer Way For Covid 19 Temperature Monitoring 

با شیوع ویروس کرونا یا COVID-19 بسیاری از کسب و کارها در زمینه حضور کارمندان در شرکت به چالش کشیده شده‌اند. اگر شما نیز جز کسب و کارهایی هستید که مجبورید به فعالیت خود ادامه دهید و کارمندانتان را در شرکت نیاز دارید با این مقاله همراه باشید تا با راه‌های جالبی برای رد شدن از بحران کرونا آشنا شوید. 

در این مقاله می‌خواهیم دوربین های مدار بسته حرارتی را به عنوان یک راه‌حل مناسب به شما معرفی کنیم. بسیاری از کمپانی‌های مشهور جهان من جمله آمازون با شروع بحران کرونا دست به دامن این دوربین‌های حرارتی شدند. هدف این کمپانی‌ها این بود که با نصب دوربین‌های مداربسته حرارتی در ساختمان‌ها و دپارتمان‌ها فرایند تشخیص بیمار بودن یا نبودن کارمندانشان را آسان کنند. بدین صورت که به کمک این دوربین‌ها دمای بدن کارمندان مشخص شده و افراد مشکوک از حضور در شرکت مرخص می‌شوند. طبق اطلاعیه مرکز کنترل بیماری آمریکا این افراد تنها در صورتی که بعد از ۳ روز تب‌شان رفع شد می‌توانند به محل کار برگردند. 

آشنایی با انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته حرارتی برای کنترل کرونا

دوربین مداربسته حرارتی چیست و چطور کار می‌کند؟ 

دوربین حرارتی یا Thermal Security Camera انتخابی مناسب برای مانیتور کردن فضاهای بزرگ و خارجی مانند جنگل‌های انبوه است. به طور معمول این دوربین‌ها در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که موانع دید زیاد و تحت کنترل گرفتن محیط با چشم مشکل است. تکنولوژی به کار رفته در دوربین‌های مداربسته حرارتی از گرمایی که از اجسام و افراد ساطع می‌شود برای تشخیص مکانشان استفاده می‌کند. این دوربین‌ها مانند دوربین‌های مداربسته معمولی دیگر به یک منبع نور خارجی نیاز ندارند. 

روش کار این دوربین‌ها بدین صورت است که سطوح مختلف نور اینفرارد ( فروسرخ) را تشخیص داده و ثبت می‌کنند. این نور همانطور که از اسمش پیداست از دید چشم ما پنهان است ولی به کمک گرما می‌توان تراکم آن را در نقاط مختلف یک صحنه تشخیص داد. 

تمام اجسام نوعی از پرتوهای اینفرارد را از خود تابش می‌کنند که در واقع یکی از راه‌های انتقال گرماست. اگر دستتان را روی ذغال داغ بگیرید گرمای منتقل شده به دستتان را حس می‌کنید. این گرما در واقع همان پرتوهای اینفرارد ساطع شده از ذغال است. بد نیست این نکته را هم بدانید که نوری که ما از خورشید دریافت می‌کنیم تنها نیمی از انرژی منتقل شده از آن به زمین است و باقی انرژی به صورت گرما (تابش فروسرخ و فرابنفش) جذب می‌شود. 

دوربین مداربسته حرارتی برای کنترل کرونا

هرچقدر اجسام داغ‌تر باشند تابش فروسرخ بیشتری نیز خواهند داشت. کاری که دوربین مدار بسته نرمال می‌تواند انجام دهد دیدن این تشعشعات و تبدیل آن‌ها به تصاویر قابل رویت است. چیزی شبیه قابلیت IR دوربین‌های مداربسته معمولی که سبب می‌شود بتوانیم اجسام را در شب هم ببینیم. 

درون دوربین مداربسته حرارتی تعدادی دستگاه اندازه‌گیری کوچک به نام میکروبلومتر (تابش‌سنج) وجود دارد که می‌توانند تابع فروسرخ را تشخیص دهند. تمام پیکسل‌های این دوربین به یکی از این میکروبلومترها مجهز است. این تابش‌سنج‌ها بدین ترتیب گرما را می‌بینند و هر پیکسل را به رنگ مربوط به آن دما تبدیل می‌کنند. به همین دلیل است که تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های حرارتی در مقایسه با پلتفورم‌های نمایش کیفیت پایینی دارند. بهترین رزولوشنی که برای یک دوربین مداربسته حرارتی در نظر گرفته شده ۴۸۰×۶۴۰ است. 

تب‌سنجی کارمندان بدون تماس پوست و ریسک شیوع بیماری 

دوربین‌های حرارتی کمپانی‌هایی مانند داهوا می‌توانند دمای افراد و اشیا را اندازه‌گیری کنند. البته این دوربین‌ها معمولا کاربردهای نظامی و صنعتی دارند ولی در این شرایط که ویروس کرونا مشاغل را دچار مشکل کرده کاربردهای این‌چنینی نیز یافته‌اند. این روش در مقایسه با روش‌های قدیمی اندازه‌گیری دمای بدن مانند تب‌سنج پیشانی سرعت و دقت بیشتری دارد. به علاوه از آنجایی که هیچ تماسی در هنگام اندازه‌گیری دمای بدن رخ نمی‌دهد امکان شیوع بیماری از این طریق نیز بسیار کمتر است. مهمتر از همه اینکه کاربردی بودن این روش در شرایط با تعداد افراد بالا خودش را نشان می‌دهد. به طور مثال تصور کنید بخواهید دمای ۵۰۰۰ نفر از کارمندان یک شرکت را اندازه‌گیری کنید. اگر زمان لازم برای هر فرد را ۳ ثانیه فرض کنیم، انجام این فرایند به وسیله تب‌سنج دستی چیزی حدود ۴.۲ ساعت طول می‌کشد. در حالی که به کمک دوربین‌های مداربسته حرارتی زمان مورد نیاز برای هر سه نفر ۳ ثانیه بوده و کل فرایند در ۳۰ دقیقه به پایان می‌رسد!

یکی دیگر از شرایطی که می‌توان از این دوربین‌ها کمک گرفت برای تشخیص افراد بیمار و تب‌دار در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی‌ست. زمانی که دوربین‌ها افراد مشکوک را شناسایی کنند و این افراد به نزدیک‌ترین مراکز درمان ارجاع داده شوند، ریسک انتشار بیماری توسط آن افراد بسیار کاهش می‌یابد. 

کمپانی داهوا نوعی از دوربین مداربسته حرارتی را وارد بازار کرده که می‌تواند به کمک سنجش دما افراد را از هم تشخیص دهد. هوش مصنوعی تعبیه شده در این دوربین‌ها می‌تواند افراد تا فاصله ۹.۸ فوتی و وسعت ۴.۳ فوتی را تحت کنترل بگیرد. با نصب دوربین‌های مداربسته حرارتی در شرکت مزایای زیر نصیبتان خواهد شد: 

  • دماسنجی بسیار سریع با دقت ۰.۵۴ فارنهایت 

  • فرایند دماسنجی بدون دخالت دست جهت حفظ فاصله اجتماعی 

  • اندازه‌گیری دمای کل بدن ۱۰ نفر به طور هم‌زمان 

  • دماخوانی سریع و هشدار دمای بالا 

  • هوش مصنوعی قدرتمند جهت تشخیص دمای نوشیدنی‌ها و چهره‌های ماسک زده 

در شرایطی که کوچکترین تماس و نزدیکی اجتماعی سبب شیوع سریع‌تر ویروس کرونا می شود، اینکه آیا دوربین مداربسته حرارتی جایگزین مناسبی برای دماسنجی دستی افراد می‌باشد یا نه سوال به جاییست. مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم انتخاب این روش را منطقی می‌کنند. با این حال باید در نظر داشت که دوربین های حرارتی کاربردی کاملا متفاوت داشته و برای اهداف پزشکی طراحی نشده‌اند. لذا با اینکه این روش بسیار دقیق‌تر و سریع‌تر از روش‌های دستی می‌باشد ولی نمی‌توان یه آن به عنوان راهی برای تشخیص بیماران مبتلا به کرونا تکیه کرد. 

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا