مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

What Is Megapixel In Security Cameras 

مگاپیکسل در دوربین مداربسته یعنی چه؟

مگاپیکسل در دوربین مداربسته به چه معناست؟ مگاپیکسل مانند کالری در واقع ابزاری برای اندازه‌گیری تعداد پیکسل های تصاویر است نه کیفیتشان. همانطور که تعداد کالری‌های یک وعده غذا لزوما به معنای میزان مواد غذایی دریافتی نیست، تعداد پیکسل‌ها نیز نمی‌تواند لزوماً نشان‌دهنده کیفیت تصویر یا فیلم باشد. هر مگاپیکسل از یک میلیون پیکسل تشکیل شده است. دوربین‌های مداربسته آی پی با کیفیت تصویر مگاپیکسل می‌توانند حداقل یک میلیون پیکسل را تشخیص دهند. برای مثال دوربین‌های ۱۹۲۰×۱۰۸۰ در واقع از ۲۰۷۳۶۰۰ پیکسل تشکیل شده‌اند و به همین دلیل به دوربین‌های آی پی ۲ مگاپیکسلی معروفند. در حال حاضر دوربین های مداربسته 4K بالاترین کیفیت را در صنعت تصویربرداری دارند و تصاویر واضح و شفافی را برای کاربر ثبت می‌کنند.
دوربین های مدار بسته تحت شبکه یکی از روبه‌رشدترین بخش‌های صنعت امنیت به شمار می‌روند. در زیرمجموعه همین بخش، تکنولوژی وضوح تصویر HD و مگاپیکسل بسیار مورد توجه واقع شده‌اند؛ لذا بسیار مهم است که بتوانیم تفاوت بین فناوری‌های وضوح تصویری مانند SD و HD و مگاپیکسل را تشخیص دهیم.

تفاوت وضوح تصویر SD و مگاپیکسل

مگاپیکسل در دوربین مداربسته یعنی چه؟

وضوح تصویر دوربین های آنالوگ به وسیله خطوط افقی TV یا TVL اندازه گیری می‌شود. به طور مثال یک دوربین آنالوگ با وضوح تصویر بالا چیزی بین ۵۴۰ تا ۶۰۰ تی وی ال است. در واقع بسیاری از دوربین‌های مداربسته آی پی SD از همین دوربین‌های آنالوگ برگرفته شده‌اند و دارای رزولوشن مشابهی هستند. با این تفاوت که عملکرد دوربین های IP بر اساس تعداد پیکسل‌های آن ها سنجیده می‌شود و نه براساس رزولوشن آن‌ها.
شاید برایتان سوال شود که این پیکسل چیست که همه‌چیز را بر مقیاس آن می‌سنجند؟ پیکسل در واقع عکس کوچکی است که درون تمام حسگرهای تصویر CCD و CMOS قرار دارد. هر چه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، تراکم پیکسلی سنسور تصویر نیز بیشتر خواهند بود. آنچه اهمیت تعداد پیکسل را بسیار بارز می‌کند تاثیر‌گذاری آن‌ها در تعداد دوربین‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی یک سیستم امنیتی است. در واقع هرچه پیکسل بالاتری داشته باشیم به تعداد دوربین‌های کمتری نیاز خواهیم داشت و این مسئله در هنگام برآورد هزینه‌ها می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.
دوربین های مدار بسته SD معمولی چیزی حدود ۴۰۰ هزار پیکسل وضوح تصویر دارند، در حالی که یک دوربین مگاپیکسلی حداقل ۱ میلیون پیکسل را خواهد داشت. برای محاسبه پیکسل یک دوربین مدار بسته کافی‌ست تعداد پیکسل‌های عمومی و افقی آن را در هم ضرب کنیم تا تعداد کل پیکسل‌های آن بدست بیاید. برای مثال یک دوربین با ۱۶۰۰ پیکسل افقی و ۱۲۰۰ عمودی (1600H*1200V)  چیزی حدود ۱۹۲۰۰۰۰ پیکسل برابر با ۱.۹ مگاپیکسل دارد و به دوربین ۲ مگاپیکسلی معروف است.

تفاوت وضوح تصویر HD و مگاپیکسل

مگاپیکسل در دوربین مداربسته یعنی چه؟

برای اینکه به این سوال که مگاپیکسل در دوربین مداربسته یعنی چه پاسخ دهیم باید استاندارد وضوح تصویر دیگری را نیز بررسی کنیم. تکنولوژی HD نیز با وجود شباهت‌های زیادی که به مگاپیکسل دارد اما هم‌چنان با آن متفاوت است. به طور خلاصه می‌توان گفت که تمام دوربین‌های HD مگاپیکسل هستند اما تمام دوربین های مدار بسته مگاپیکسلی HD محسوب نمی‌شوند. دوربین‌های اچ دی معمولاً ۷۲۰p یا ۱۰۸۰p می‌باشند؛ در تکنولوژی HD وضوح ۱۴۴۰p بالاترین چگالی پیکسلی محسوب می‌شود در حالی که دوربین‌های مگاپیکسل تا بیش از ۱۶ مگاپیکسل نیز وضوح تصویر دارند. تفاوت دیگر HD و MP در این است نسبت تصویر فناوری اچ دی ۱۶:۹ بوده و تصاویرش واید اسکرین محسوب می‌شوند. در حالی که نسبت تصویر دورربین‌های مگاپیکسلی اکثراً ۴:۳ است و ابعاد کوچک‌تری دارد.

آشنایی با دوربین‌های آنالوگ HD

کلام آخر

در صورت استفاده درست دوربین‌های مداربسته HD و MP می‌توانند در عین به‌صرفه بودن بسیار کارآمد باشند. زیرا بالا بودن تراکم پیکسلی حسگر این دوربین‌ها سبب می‌شود تا بتوانند حتی در هنگام فیلم‌برداری از محیط‌های وسیع نیز جزییات تصاویر را حفظ کنند. کاری که در حالت عادی برای انجام آن به چندین دوربین مداربسته SD نیاز خواهید داشت. این تراکم پیکسلی بالا به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید تصاویر را به صورت زنده زوم کنید بدون آنکه لطمه چندانی به کیفیت آن وارد شود.
برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که می‌خواهید سیستم امنیتی نصب کنید که بتواند شماره پلاک ماشین‌های یک منطقه خاص را بخواند. در حالت عادی برای اینکه بتوانید تصاویر واضحی از پلاک‌ها ثبت کنید به دوربینی نیاز خواهید داشت که به ازای هر فوت ۵۰ پیکسل افقی داشته باشد. آن دسته از دوربین‌های مداربسته SD که قابلیت تصویر برداری از ۵۰ پیکسل بر فوت را داشته باشند فقط ۱۰ فوت گستره دید دارند. حالا اگر بخواهیم این دوربین را با دوربین مدار بسته IP که از فناوری مگاپیکسل استفاده می‌کند مقایسه کنیم می‌بینیم که وسعت دید یک دوربین ۵ مگاپیکسلی پنج برابر این مقدار و برابر با ۵۱ فوت است. در واقع هر ۵ دوربین SD کار یک دوربین مداربسته ۵ مگاپیکسلی را خواهند کرد. جایگزینی این دوربین‌ها با یک دوربین ۵ مگاپیکسلی هم به‌صرفه است و هم به میزان قابل توجهی از تعداد کابل‌ها و دردسر‌های نصب وراه‌اندازی دوربین مداربسته می‌کاهد.
یکی از نگرانی‌هایی که همواره در مورد دوربین‌های مگاپیکسلی و HD وجود داشته میزان فضایی است که در ان وی ار اشغال می‌کنند. کیفیت بالای فیلم‌های ضبط شده توسط این دوربین‌ها بخش زیادی از پهنای باند را در بر خواهد گرفت. اما حالا با استانداردهای فشرده‌سازی جدید H.264 و H.265 این مسئله دیگر مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا