مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

What Is IP Camera P2P And How Does A P2P Camera Work 

به طور خلاصه قابلیت P2P یا نظیر به نظیر کمک می کند تا به راحتی به کمک کد QR و یا به صورت ریموت از طریق گوشی‌های هوشمند به دوربین مداربسته متصل شویم. حالا می‌خواهیم بدانیم که این قابلیت پی تو پی چطور کار می‌کند، لذا در این مقاله تمام مسائلی که پیرامون دوربین‌های P2P مطرح می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

دوربین آی پی P2P چیست و چطور کار می‌کند؟

به زبان ساده یک دوربین Peer to Peer در واقع همان دوربین مداربسته تحت شبکه‌ایست که با بهره‌گیری از تکنولوژی شبکه P2P ارتباط بین دوربین مداربسته IP و گوشی‌های هوشمند (لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی) را آسان‌تر کرده است. بدین ترتیب به کمک قابلیت پی تو پی شما می‌توانید در خانه و از راه دور محتوای دوربین های مداربسته خود را مشاهده کنید. بعد از این مقدمه‌چینی‌ها فراموش نکنیم که سوال ما این است که شیوه کار تکنولوژی P2P چطور است؟

آشنایی با تمام اصطلاحات دوربین مداربسته
تمام دوربین‌های مداربسته و ان وی آر هایی که از تکنولوژی شبکه نظیر به نظیر بهره‌مند هستند با یک شماره آیدی منحصر به فرد یا به اختصار UID شناسایی می شوند. این شماره شناسایی برای پینگ کردن سرور پی تو پی به وسیله برنامه‌های P2P بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک استفاده می‌شود.

زمانی که دوربین مداربسته P2P به نرم‌افزارهای دوربین متصل شود شما می‌توانید ویدیوهای دوربین مداربسته خود را به صورت زنده در هر جایی که هستید تماشا کنید.
این نکته را در نظر داشته باشید که دوربین‌های مداربسته آنالوگ برخلاف دوربین‌های IP به تکنولوژی پیشرفته p2p مجهز نیستند و تنها می‌توانند تصاویر را از دی وی آر دریافت کرده و انتقال دهند. اکثر DVRهایی که این روزها تولید می‌شوند دارای یک سیستم P2P داخلی هستند تا از این طریق بتوانند توسط شبکه‌های خارجی شناسایی شوند.

امنیت دوربین مداربسته هنگام پخش از راه دور

شبکه نظیر به نظیر P2P چیست؟ و در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

اهمیت دوربین‌های P2P در چیست؟

پیش از این که دوربین‌های تحت شبکه ای پی وارد بازار شوند تماشای ریموت ویدیوهای دوربین مدار بسته بسیار سخت بود و لازم بود تنظیماتی بر روی خود دوربین انجام شود. تنظیماتی مانند ایجاد سرور DDNS و Port Forwarding بر روی روتر و اقداماتی از این قبیل.
جدایی از ساده سازی راه اندازی دوربین‌ها مزایای دیگری نیز برای تکنولوژی نظیر به نظیر قابل برشمردن است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

۱. تسهیل راه‌اندازی دوربین مداربسته IP

تکنولوژی شبکه P2P بسیاری از مشکلاتی را که دوربین‌های تحت شبکه بدون P2P به آن دچار بوده‌اند را حل کرده است؛ برای مثال کاربران قبلا مجبور بودند تا برای تماشای ریموت ویدیوها به راه‌اندازی سرور DDNS و Port Forwarding روی بیاورند. اما این روزها دیگر چنین تنظیمات پیچیده‌ای نیاز نیست و دوربین ها و ان وی آر ها از پیش به P2P مجهز شده و کار را برای کاربران آسان کرده‌اند.

۲. تماشای آسان از راه دور

به لطف آسان‌سازی اتصال دوربین‌های مداربسته نظیر به نظیر و گوشی‌های هوشمند تماشای ویدیو از راه دور بسیار راحت‌تر از پیش شده است. بدین ترتیب کاربران زمانی که در خارج از خانه هستند دیگر برای اتصال به دوربین مداربسته مشکلی نخواهند داشت.
این نکته را در نظر داشته باشید که تماشای از راه دور از طریق مرورگرهای وب پذیر نیست؛ زیرا اکثر مرورگرها دارای زیرساخت‌های موردنیاز تکنولوژی پی تو پی نیستند و نیاز به پورت فورواردینگ دارند.

۳. تماشای راحت ویدئو

علاوه بر این‌ها به کمک تکنولوژی P2P شما امکان ضبط ویدئو از راه دور را نیز خواهید داشت و می‌توانید این فوتیج‌ها را در کارت حافظه یا ان وی ار ذخیره کنید. شما می‌توانید بدون نیاز به حضور در محل ویدیو‌های قدیمی را تماشا کنید و مطمئن شوید هیچ جزئیاتی از قلم نیفتاده باشد.

۴. اتصال همزمان چند دستگاه

دوربین‌های مداربسته Peer to Peer این امکان را شما می‌دهند تا از طریق چند دستگاه مانند گوشی تلفن و لپ تاپ به تماشای پخش زنده ویدیوها بپردازید. این ویژگی بدین معناست که نه تنها شما بلکه اعضای خانواده‌تان نیز می‌توانند به طور هم‌زمان ویدیوهای ضبط شده توسط دوربین را تماشا کنند.

۵. انتقال و عملکرد پایدار

دوربین‌های شبکه P2P بسیار پایدار هستند و نتیجتا شما می توانید ویدیوهای HD را بدون هیچ تاخیر در نمایش و یا قطع ارتباط در گوشی و لپ تاپ خود مشاهده کنید.

تفاوت دوربین تحت شبکه P2P و دوربین‌های مداربسته قدیمی

حالا که مزایای فناوری p2p را برشمردیم می‌خواهیم بدانیم تفاوت اصلی دوربین مداربسته نظیر به نظیر با دوربین‌های قدیمی در چیست؟ آیا این دوربین‌ها عملکرد و کارایی بالاتری نسبت به دوربین‌های دقمی‌تر دارند یا خیر؟


ویژگی‌های دوربین تحت شبکه P2P (سیمی و بیسیم)

 • راه‌اندازی آسان به وسیله اسکن کد QR
 • عدم نیاز به انتقال پورت
 • عدم نیاز به سرور DDNS
 • امکان اتصال به اینترنت در هر کجا
 • ارتباط امن به دوربین‌ها و کلاینت به وسیله پخش کد‌گذاری شده
 • انتقال داده پایدار

دوربین‌های قدیمی آی پی

 • نیاز به سرور DDNS
 • نیاز به پورت فورواردینگ یا پرت مپینگ
 • پایدار نبودن سرور DDNS
 • نیاز به غیر فعال کردن فایروال‌ها که باعث پایین آمدن امنیت شبکه می‌شود

سوال‌های رایج پیرامون شبکه P2P دوربین مدار بسته

سوال اول: آیا دوربین های مدار بسته P2P امن هستند؟

با وجود پیشرفت تکنولوژی Peer to Peer این دوربین‌ها بیشتر در معرض تهدیدهای امنیتی قرار دارند. به همین دلیل اعتبارسنجی سرور P2P باید حداقل توسط دو سرور انجام شود تا در صورتی که یکی از سرورها از کار افتاد ارتباط امن بماند.
در عین حال تکنولوژی‌های امنیتی پیشرفته مانند کدگذاری SSL و WPA2-AES و SSL-TLS بر روی دوربین‌های مداربسته پی تو پی و نرمافزارهای آن‌ها تعبیه شده‌اند تا از هک نشدن استریم توسط دیگران اطمینان حاصل کنند.

شبکه نظیر به نظیر P2P چیست؟ و در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

سوال دوم: قطع ارتباط هنگام اتصال از راه دور

دلایل زیادی برای قطع ارتباط از راه دور دوربین‌های P2P وجود دارد که مشکلات شبکه، وارد کردن رمز عبور اشتباه و قطع شدن ارتباط وای فای از جمله آن‌ها هستند.
روش‌های عیب‌یابی زیر را دنبال کنید تا این مشکل حل شود:

 • اطمینان حاصل کنید که دوربین IP به اینترنت وصل است
 • بررسی کنید که گوشی موبایل هم به اینترنت متصل باشد
 • چک کنید قابلیت P2P دوربین فعال باشد
 • نام کاربری و رمز عبور کلایت دوربین خود را چک کنید
 • دوربین و نرم افزار آن را به آخرین نسخه آپدیت کنید

سوال سوم: چرا با خطای آیدی نامعتبر Invalid ID مواجه می‌شوم؟

دوربین‌های تحت شبکه معمولاً بر روی سرور P2P رجیستر شده‌اند و می توانند تنها از طریق برنامه‌های پخش این تکنولوژی به کاربر متصل شوند.
در صورتی که هنگام راه‌اندازی خطای Invalid ID یا Offline مواجه شدید یک‌بار دستگاه را حذف کنید و بار دیگر تلاش کنید.
علاوه بر این، اجرا کردن دوربین‌های P2P بر روی نرم‌‌افزارها و برنامه‌های شخص سوم احتمال دریافت خطای آیدی نامعتبر را بیشتر می‌کند زیرا برخی از این برنامه‌ها با دوربین P2P سازگاری ندارند.

سوال چهارم: آیا دوربین‌های وای فای P2P پهنای باند زیادی مصرف می‌کنند؟

این دوربین‌ها تنها زمانی که شما مشغول به تماشای ویدئوها هستید و یا زمانی که هشدار تشخیص حرکت دریافت می‌کنید پهنای باند مصرف می‌کنند و این‌طور نیست که همواره در حال اشغال پهنای باند باشند.

شبکه نظیر به نظیر P2P چیست؟ و در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

اگر در مورد این مقاله سوال یا انتقادی دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا