مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

Suitable For CCTV 

کابل مناسب برای دوربین مداربسته:

حلقه تکمیل کننده و رابط بین تمام اتصالات و تجهیزات تصویربردای کابل می باشد.وظیفه ی کابل با توجه نوع کاربرد متفاوت می باشد، از انتقال صوت و تصویر و سیگنال های کنترلی و بطور کلی دیتا گرفته تا انتقال انرژی الکتریکی.

 

ساختار کابل:

کابل ها بطور کلی تشکل شده از چند رشته سیم و روکش هستند.رشته سیم ها با توجه قیمت مناسب نسبت به طلا و نقره(رسانایی طلا و نقره به مراتبط بالاتر از مس می باشد) عمدتا از مس تهیه می گردد.روکش عایق نیز عمدتا از مواد نارسانا مانند پلاستیک و مشتقات آن(pe و po و ...) تهیه می گردد.

انواع کابل دوربین مداربسته؛

عنصر مهم در انتخاب نوع کابل مورد استفاده ،تعیین نوع دوربین مداربسته می باشد.با توجه آنالوگ یا IP بودن دوربین مداربسته میتوان کابل را به دو دسته کابل شبکه و کابل کواکسیال تقسیم بندی کرد.حال هر کدام از این دو نیز به دسته بندی های کوچک تری تقسیم می شوند که در ادامه اشارات کوتاهی به هر کدام خواهیم داشت.

انواع کابل از نظر نوع سیگنال:

1-کابل کواکسیال:این کابل از دو رشته سیم هم محور تشکیل شده که رشته سیم بیرونی به جهت کاهش نویز حول تک رشته سیم مرکزی بصورت بافته شده قرار گرفته است که توسط یک عایق داخلی از یکدیگر جدا شده و همچنین یک عایق بیرونی نیز به جهت جلوگیری از صدمات خارجی هر دوی این رشته سیم ها را پوشانده است.این نوع کابل بمنظور انتقال تصویر از دوربین های مداربسته آنالوگ به دستگاه ضبط کننده تصویر بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

2-کابل شبکه:

این نوع کابل در راه اندازی دوربین های مدرابسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.این کابل از چند رشته سیم زوج به هم تابید بمنظور کاهش نویز تشکیل شده است که با توجه تعداد رشته سیم های مورد استفاده میتوان دسته بندی هایی را نیز در این نوع کابل تشکیل داد که شامل CAT1 تا CAT8 می باشد.از بین این کابلها CAT5  و CAT6 را اصطلاحا کابل شبکه می نامند و بیشتر از این دو نوع کابل بمنظور شبکه کردن دوربین های مدرابسته استفاده می گردد.

این کابل از نظر پوشش مورد استفاده نیز شامل تقسیم بندی هایی نیز می باشد که در زیر به اختصار توضیح داده شده است.

کابل UTP: کابل شبکه بدون غلاف محافظ
کابل STP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ
کابل S-UTP: کابل شبکه روکش دار بدون غلاف محافظ
کابل U-FTP: کابل شبکه با فویل محافظ برای سیم ها
کابل SFTP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ و روکش رز ورقی

3-کابل ترکیبی:منظور از کابل ترکیبی،نحوه استفاده از کابل می باشد که در اینجا می توان بمنظور انتقال انرژی الکتریکی یا انتقال صورت و دستورات کنترلی و... می باشد.

4-کابل صدا:این کابل نیز که از نامش پیداست وظیفه انتقال صوت را بر عهده دارد.با توجه به سادگی کارکرد میکروفون و عدم نیاز به انرژی الکتریکی خارجی،میتوان از دو رشته سیم بصورت مستقیم از میکروفون تا دستگاه ضبط کننده اتصال برقرار کرد.لازم به ذکر است در دوربین های تحت شبکه نیازی به استفاده از کابل صدا بصورت مجزا نمی باشد و میتوان از کابل شبکه بمنظور انتقال صوت استفاده کرد.

همچنین با توجه به پیشرفت های حاصله در تکنولوژی دوربین های مدرابسته(بخصوص در دوربین های HDTVI)،این امکان وجود دارد که شما بتوانید توسط یک کابل کواکسیال بصورت همزمان اقدام به ارسال صوت و تصویر نمایید.

همچنین کابل های دیگری نیز بمنظور انتقال دیتا مورد استفاده قرار می گیرد که به لحاظ نوع نیازمندی میتوان از آنها بهره برد.

کابل تصویر BNC:

این نوع کابل نیز بصورت آماده در بازار موجود می باشد که به جهت سهولت در راه اندازی دوربین های آنالوگ و در فواصل نزدیک بسیار مورد استقبال می باشد.این کابل بصورت دو کابل به هم چسبیده(کابل دیتا و انرژی الکتریکی) عرضه می گردد.

کابل HDMI

این نوع کابل که از کیفیت بالایی نیز برخوردار است،بمنظور انتقال صوت و تصویر بصورت همزمان  از دستگاه ضبط کننده به نمایشگر ها و همچنین در سیستم های مولتی مدیا مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد،نوع دوربین مداربسته در تعیین نوع کابل مورد استفاده دخیل می باشد.پیشنهاد می شود به منظور جلوگیری از پیشامدهای ناخواسته مانند نویز محیط و ... از کابل هایی با کیفیت بالا و دارای شیلدهای ضد نویز استفاده گردد تا از بروز هزینه های اضافی بعدی جلوگیری شود.

برگشت به بالا