مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

POE AND POC 

PoE و PoC  چیست?

شاید برای کسایی که به تازگی وارد حوزه نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته شده اند،شنیدن برخی اصطلاحات جدید باعث سردرگمی هایی در این باره شود.از جمله این اصطلاحات میتوان به PoE و PoC اشاره کرد.ابتدا لازم است اشاره ای به انواع دوربین های مدار بسته ،ملزومات راه اندازی و سپس ارتباط آنها با این دو تکنولوژی را شرح دهیم. 

انواع دوربین های مداربسته:

                انواع دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته را میتوان با توجه به شکل ظاهری به دسته های دام(گنبدی)،بولت،اسپید دام،پین هول و کیوب و ... تقسیم بندی کرد.به لحاظ تکنولوژی ساخت نیز دوربین ها را می توان به دو دسته کلی آنالوگ و IP تقسیم بندی کرد که هر کدام از این دو دسته نیز به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود.

دوربین های آنالوگ:

دوربین های مدرابسته آنالوگ

اولین دوربین هایی که به منظور نظارت تصویری بصورت عمومی عرضه گردید،دوربین های آنالوگ بودند.این دوربین ها به جهت سهولت در نصب و راه اندازی مورد استقبال جامعه قرار گرفت.اما این دوربین ها نیز بدون اشکال نبوده و کمبودهایی را به دنبال داشتند.مهمترین محدودیت در این نوع دوربین ها کیفیت پایین تصاویر آنها بود.با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی،کیفیت تصاویر این دوربین ها نیز به صورت فوق العاده ای افزایش یافت. شرکت هایی مانند داهوا،هایک ویژن ،NEXTCHIP و ...توانستد با تکنولوژی های خاص خود،امکان استفاده از سنسور های مگاپیکسلی و تبدیل آن به سیگنال های آنالوگ، برای ارسال در بستر آنالوگ را فراهم کنند.پس از این اقدام دوربین های انالوگ با دسته بندی جدیدی از طرف شرکت های پیش گفته روبرو شد.AHD،HDCVIوHDTVI که به ترتیب محصول شرکت های NEXTCHIP ، داهوا  و هایک ویژن می باشد.

 

دوربین های IP:

دوربین مداربسته IP

دوربین های های  IP(تحت شبکه) نسل جدیدی از دوربین های مداربسته می باشند.مهمترین مزیت این دوربین ها نسبت به دوربین مدار بسته آنالوگ،کیفیت بالای تصاویر می باشد.این دوریبن ها تصاویر را بصورت دیجیتال به ضبط کننده ویدئویی ارسال می کنند.

در صورتی که به راهنمایی و اطلاعات بیشتر در زمینه خرید دوربین های مداربسته نیاز دارید،پیشنهاد می شود به این مقاله مراجعه کنید.

راه اندازی دوربین مداربسته:

راه اندازی دروبین مداربسته

هر دوربین مداربسته برای راه اندازی، نیازمند اتصال به یک منبع تغذیه و یک بستر انتقال(سیمی یا بدون سیم) می باشد.حال با توجه به نوع دوربین این اتصالات می تواند متفاوت باشد.در دوربین های آنالوگ برای انتقال تصاویر از سیم هم محور (کواکسیال)  RG 59بدین منظور استفاده می شود.این نوع کابل به جهت نویز پذیری بسیار پایین خود،برای استفاده در دوربین های آنالوگ مناسب می باشد.

 

در دوربین های IP نیز برای انتقال تصاویر از کابل شبکه CAT5) یا(CAT6 استفاده میشود.این کابل متشکل از چند کابل زوج به هم تابیده می باشد.

حال با توجه به موارد بالا می توان به تفاوت میان PoE و PoC  پرداخت.همانطور که که در بالا نیز بدان اشاره شد هر دوربین مداربسته چه انالوگ و چه IP جهت راه اندازی نیازمند اتصال به یک منبع تغذیه می باشد.از رو راه اندازی یک دوربین مدار بسته در فواصل طولانی می تواند خریدار را با هزینه های خارج از انتظار رو برو نماید.این دو تکنولوژی با هدف برطرف کردن مسائل اینچنینی معرفی گردیدند که در ادامه به تشریح هر کدام می پردازیم.

PoE

فناوری  ( power over ethernet) PoEبه معنی توان الکتریکی در بستر اترنت می باشد که به کابل های شبکه اترنت این امکان را می‌دهد که بتوانند انرژی مورد نیاز دستگاه ها را از طریق همین کابل تامین کنند.این ویژگی در دوربین های مدار بسته تحت شبکه ، مشکل کابل کشی اضافی برای انتقال انرژی الکتریکی را برطرف و باعث سهولت در راه اندازی میشود.

توجه داشته باشید در هنگام انتخاب دوربین مداربسته با قابلیت PoE، دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه(NVR) مورد استفاده نیز از این امکان برخوردار باشد.البته در صورتی که از دوربین با قابلیتPoE  استفاده میکنید،میتوانید از اداپتور PoE که به همین منظور ارائه شده استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از PoE:

از جمله مزایایPoE  می توان به صرفه جویی در وقت،عدم نیاز به کابل کشی اضافی و عدم پیچیدگی در راه اندازی اشاره کرد.شخص خود به سادگی مکان مناسب برای نصب دوربین را پیدا،نصب و از طریق اتصال به کابل اترنت به دستگاه NVR متصل می نماید.

انعطاف پذیری؛ از آنجا که دیگر لازم نیست دوربین در محدوده پریز برق باشد،لذا می توان در هر محلی که لازم باشد اقدام به نصب نمود.اما باید به این نکته نیز توجه نمود که حداکثر فاصله دوربین از دستگاه کمتر از 100 متر باشید.

ایمنی؛ از آنجایی که در تکنولوژی PoE از ولتاژ 48 ولت استفاده می شود و طبق استاندارد UL این ولتاژ بعنوان ولتاژ ایمن طبقه بندی شده، لذا احتمال برق گرفتگی به صفر خواهد رسید.همچنین PoE دارای سیستم داخلی جلوگیری از اتصال کوتاه می باشد که به موجب آن در هنگام قطعی یا اتصال کوتاه شدن سیم های ولتاژ،باعث قطع جریان و جلوگیری از آسیب های احتمالی مانند آتش سوزی یا از کار افتادگی کل سیستم می شود.

PoC

PoC(Power Over Cable) معادل همان PoE در کابل های شبکه می باشد.با این تفاوت که این تکنولوژی برای انتقال انرژی در بستر کابل کواکسیال می باشد.در این تکنولوژی اطلاعات و انرژی الکتریکی هر دو بر روی دو رشته سیم به هم تابیده انتقال می یابد.توجه داشته باشید که هم دوربین و هم دستگاه ضبط تصاویر (DVR)از این تکنولوژی بهرمند باشند.در این در این تکنولوژی فاصله دوربین و دستگاه را میتوان به 200 متر افزایش داد.لازم به ذکر است تمام مزایای ذکر شده برای PoE،برای POC نیز صادق می باشد.

 

نتیجه گیری :

طراحی ، پیش بینی ، برآورد دقیق مدل ، دیوایس ها و تجهیزات مورد نیاز در خرید دوربین مدار بسته و متعلقات آن علاوه بر صرفه جویی در زمان  و هزینه باعث اطمینان از درستی کار و داشتن نوعی استاندارد جهت داشتن تصاویری با کیفیت  را تضمین می کند.

 

برگشت به بالا