مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

How To Protect Outdooor Security Cameras 

افراد اکثرا هنگام نصب دوربین مداربسته با نگرانی‌هایی از بابت چگونگی محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه رو به رو خواهند شد. سوال‌هایی که اغلب در این زمینه مطرح می‌شود عبارتند از:

 • چطور دوربین مداربسته خود را در برابر ورود حشرات محافظت کنیم؟
 • چطور از آسیب دیدن دوربین مداربسته در مقابل باران و شرایط هوایی نامساعد جلوگیری کنیم؟
 • چطور از دزدیده شدن و دستکاری شدن دوربین مداربسته توط سارقین جلوگیری کنیم؟
 • چگونه از مه گرفتن و تار شدن لنز دوربین مداربسته جلوگیری به عمل آوریم؟

در این مقاله می‌خواهیم راه‌کارهایی ارائه کنیم تا بتوانیم از دوربین مداربسته خارج از خانه PoE و دوربین‌های وایرلس خارجی در مقابل چنین آسیب‌هایی محافظت کنیم.

ابتدا بهتر است تفاوت‌های دوربین مداربسته فیک از تقلبی را بشناسیم.

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

سوال اول: چطور مانع از دزدیده شدن، کور شدن و دستکاری شدن دوربین‌های مداربسته خارج خانه شویم؟

دوربین‌های مداربسته‌ای که در محیط خارج از خانه نصب می‌شوند برخلاف دوربین‌های خانگی همواره در معرض خطرهایی چون دزدیده شدن هستند. زیرا اکثر سارقین حرفه‌ای برای اینکه ردی از خود بر جای نگذارند اقدام به از کار انداختن و یا دزدیدن دوربین‌ها و یا NVR/DVR ها خواهند کرد.

راه‌حل:

۱. راه حل پیشنهادی ما برای جلوگیری از رخ دادن چنین وقایعی نصب دوربین مداربسته در نقاط خارج از دسترس است. دیوار‌ها، سقف‌ها، لبه بام‌ها و زیر قرنیز‌ها از جمله مناسب‌ترین مکان‌ها برای نصب دوربین‌های مداربسته هستند. برای محافظت از ان وی ار نیز به جای قرار دادنشان در مکان‌هایی که در معرض دید قرار دارند می‌توانید آن‌ها را در قفسه‌های کتاب و یا هر مکان خارج از دید دیگری نگه‌داری کنید.

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

۲. راه‌حل دیگر استفاده از هاوزینگ‌ های فلزی مانند عکس زیر است. این کاور کمک می‌کند تا هم دوربین هم لنز آن در مقابل هر‌گونه آسیب و دخالتی ایمن باشند. یکی از راه‌هایی که اکثرا سارقین برای کور کردن دوربین‌ها انجام می‌دهند قرار دادن دوربین در مقابل نور لیزر و یا فلش است، با این کار صفحه دوربین با نور سفید کور می‌شود و توانایی تصویربرداری نخواهد داشت. برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید می‌توانید کاور دوربین را هم‌ رنگ محیطی که در آن نصب شده انتخاب کنید تا از دید پنهان شود. مکان‌های زیر می‌توانند گزینه‌های مطلوبی برای پنهان کردن دوربین در فضاهای باز باشند:

 • قرار دادن دوربین در لوله‌های PVC
 • جایگذاری دوربین در خانه‌ چوبی پرنده
 • نصب دوربین در بین بوته‌ها و درختان
 • پنهان کردن دوربین مداربسته زیر قرنیز‌ها
 • قرار دادن دوربین در بین اشیا نامربوط

برای یک سیستم دوربین مداربسته خانگی چند دوربین نیاز دارم؟

سوال دوم: چطور حشرات را از دوربین مداربسته دور نگه‌داریم؟

محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه در برابر حشرات یکی از چالش‌های رایج دارندگان این دوربین‌هاست. پشه‌ها و سوسک‌ها معمولا جذب چراغ دید در شب یا اینفرارد دوربین‌های مداربسته شده و به آن نزدیک می‌شوند. با جمع شدن حشرات بر روی لنز، دوربین ما با مشکلاتی از قبیل عدم تشخیص حرکت، اختلال در دید و هم‌چنین به صدا در آمدن هشدار‌های بی‌دلیل مواجه خواهد شد ؛ لذا لازم است راهی پیدا کنیم تا مانع از نزدیک شدن حشرات به دوربین‌های مداربسته خارج از منزل شود.

راه‌حل:

۱. یکی از راه‌ها زدن اسپری‌های حشره‌کش و یا نصب توری در اطراف هاوسینگ دوربین است. نکته قابل توجه در اینجا این است که در صورت استفاده از اسپری برای دور نگه‌داشتن حشرات بهتر است محتویات را در اطراف دوربین اسپری کنید نه بر روی لنز آن.

۲. بعضی افراد نیز چراغ LED دید در شب دوربین را خاموش می‌کنند و یک چراغ دیگر در جایی دورتر از دوربین نصب می‌کنند.

۳. استفاده از وازلین نیز مانع از بستن تار عنکبوت در اطراف دوربین مداربسته خواهد شد.

۴. بعضی از گیاهان نیز به طور طبیعی عنکبوت‌ها را از دوربین شما دور نگه می‌دارند. بدین ترتیب اگر می‌خواهید دوربین مداربسته‌تان را در بین درختان و گیاهان نصب کنید بهتر است آن را روی درختان مرکبات و یا کنار بوته اسطوخودوس و نعنا نصب کنید.

۵. راه حل آخر که شاید چندان آسان نباشد تمیز‌کاری منظم دوربین و کاور آن است. در صورتی که هرچند وقت یک‌بار لنز و بدنه دوربین را با برس مخصوص و یا دستمال تمیز پاکسازی کنیم دیگر هیچ نگرانی از بابت کثیف شدن آن وجود نخواهد داشت.

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

سوال سوم: چطور از دوربین مداربسته در مقابل شرایط نامطلوب آب و هوایی محافظت کنیم؟

اگر منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید زمستان‌های سنگین و یا تابستان‌های بسیار گرمی دارد، احتمالا دوربین شما در آن شرایط آسیب خواهد دید. هرچند اکثر دوربین‌هایی که برای محیط‌های خارج از منزل طراحی شده‌اند در مقابل طیف گسترده‌ای از شرایط محیطی مقاومند ولی همه دوربین‌ها چنین مقاومتی نداشته و به راحتی آسیب خواهند دید.

راه‌حل:

۱. در گام اول بهتر است استاندارد IP دوربین خود را چک کنید. استاندارد IP یک استاندارد جهانی برای لوازم الکترونیکی است که نشانگر میزان مقاومت دستگاه در مقابل آب و خاک است. عدد اول در این استاندارد مقاومت دستگاه در برابر گرد و خاک و عدد دوم مقاومت آن در برابر مایعات را نشان می‌دهد. به طور مثال دوربین مداربسته‌ای با IP67 کاملا ضد آب و گرد و خاک شناخته می‌شود.

در گام دوم باید گستره دمایی قابل تحمل توسط دوربین را بررسی کنید. در صورتی که دوربین شما برای کار در محیط‌های با دمای زیر صفر طراحی نشده باشد استفاده از آن در این محیط‌ها عملا اتلاف منابع خواهد بود. لذا بهتر است پیش از خرید دوربین مداربسته شناخت کاملی از دوربین‌ها و قدرت سازگاری آن‌ها با محیط زندگی خود داشته باشید.

۲. راه حل دیگر تهیه یک کاور اضافه برای جلوگیری از خیس شدن دوربین هنگام بارندگی و برف و گرماست.

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

۳. در مورد دوربین‌های مداربسته غیر وایرلس، علاوه بر خود دوربین سیم و کابل‌های آن نیز نیاز به محافظت دارند و باید با یک لایه پلاستیکی ضد آب پوشیده شوند. استفاده از جعبه تقسیم برای جمع‌آوری تمام کابل‌ها و اتصالات در یک نقطه می‌تواند کمک بزرگی برای حل این مشکل باشد.

۴. در صورتی که هیچ‌کدام از روش‌های بالا را انجام نداده‌اید حتما حواستان به محل اتصال کابل باشد. در صورتی که رطوبت از این سوراخ‌ها وارد کابل شود می‌تواند به تمام اتصالات و در نتیجه خود دوربین آسیب‌های جدی وارد کند و هزینه‌های سنگینی در پی داشته باشد. جهت پوشاندن این درگاه‌ها می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید:

 • سوراخ‌ها را با مواد سیلیکونی پر کنید
 • دریپ لوپ ایجاد کنید. دریپ لوپ در واقع تکنیکی است که در آن با حلقه کردن بخشی از کابل از جاری شدن رطوبت و ورود آن به دستگاه ممانعت می‌کند.

سوال چهارم: چطور مشکل بازتاب نور دوربین‌های مداربسته خارجی را حل کنیم؟

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

زمانی که دوربین‌های مداربسته رو به سطوح بازتابنده مانند حوض آب، پنل‌های شیشه‌ای یا پنجره ماشین نصب می شوند نمی‌توانند تصاویر واضحی ثبت کنند و عموما تصویر سفید می‌شود.

۱. یک راه برای حل این مشکل این است که دوربین‌های در اصلی یا پشتی خانه را خارج از خانه نصب کنید تا دید بهتری داشته باشند.

۲. برای جلوگیری از بازتاب نور اینفرارد می‌توانید زاویه دید دوربین را طوری تنظیم کنید که رو به اشیاء صاف و بازتابنده نباشد.

۳. راه‌های دیگر استفاد از لایه آنتی رفلکت برای شیشه‌ها و یا نصب یک چراغ IR خارجی دورتر از دوربین است.

سوال پنجم: چطور مانع از مات و تار شدن لنز دوربین مداربسته شویم؟

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

دوربین‌های مداربسته عموما کاملا بسته و هواکشی شده هستند لذا کم پیش می‌آید که لنزشان دچار رطوبت و بخار گرفتگی شود. هرچند پیش آمده که هوای داخل هاوسینگ برخی دوربین‌های مداربسته در هنگام شب دچار چگالش شده و سبب ایجاد نم بر روی لنز دوربین می شود. این امر دید دوربین را تار می‌کند و سبب می‌شود دوربین نتواند تصاویر واضحی ثبت کند.

راه‌حل:

۱. برخی از این رطوبت‌های شبانه تا صبح رفع می‌شود و در نتیجه نیاز به اقدام خاصی ندارند. در حالی که برخی دیگر برای مدتی روی دوربین باقی می‌مانند و مشکلات متعددی برای کاربران ایجاد می‌کنند. راه حل اصلی برای مقابله با چنین شرایطی تعبیه یک ژل سیلیکونی درون هوزینگ دوربین مداربسته است.

۲. گاهی اوقات علت رطوبت ایجاد شده این است که دوربین مداربسته دام شما به اندازه کافی کیپ نشده است. در این مورد تمیز کردن داخل دوربین و محکم کردن حلقه فومی دور شیشه می‌تواند مشکل شما را حل کند.

۳. پاک کردن شیشه دوربین‌ها با دستمال‌های پارچه‌ای می‌تواند باعث باقی ماندن ذرات بسیار ریز الیاف بر روی شیشه شود. لذا بهتر است دوربین را با دستمال مخصوص خود تمیز کنید.

سوال ششم: چطور از دوربین مداربسته در مقابل رعد و برق و طوفان محافظت کنیم؟

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

رعد و برق می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دوربین مداربسته شما وارد کند، لذا در نظر گرفتن راه‌های محافظت از دوربین مداربسته در خارج از خانه در این مورد بسیار ضروری می‌باشد. برخورد رعد و برق به منزل شما می‌تواند سبب ایجاد اختلالاتی از قبیل سیاه شدن صفحه، هنگ کردن دستگاه و یا خاموش شدن آن شود.

راه‌حل:

۱. برای جلوگیری از رخ دادن چنین حوادثی هرگز دوربین مداربسته خارجی خود را بر روی میله‌های فلزی نصب نکنید، زیرا فلز کاملا رسانا بوده و در هنگام صاعقه الکتریسیته را منتقل می‌کند. در صورتی که شرایط آب و هوایی محیط زندگی‌تان احتمال برخورد صاعقه بالایی دارد، استفاده از شیلد‌های محافظتی برای دوربین مداربسته توصیه می‌شود.

۲. از سیم‌کشی‌های دوربین مداربسته خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که سیم‌های اتصال به زمین دوربین مداربسته‌تان به درستی طراحی شده باشند به جای اینکه الکتریسیته حاصل از صاعقه را به سمت دوربین هدایت کرده و آن را بسوزانند، با هدایت جریان به زمین از وقوع چنین فاجعه‌ای جلوگیری خواهند کرد.

۳. استفاده از محافظ جریان نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. این محافظ با نگه‌داشتن ولتاژ در یک محدوده مشخص از جهش ناگهانی آن در اثر برخورد صاعقه جلوگیری می‌کند.

۴. استفاده از دستگاه UPS که در هنگام قطع شدن برق، انرژی مورد نیاز برای روشن نگه‌داشتن دوربین را تامین می‌کند نیز یکی دیگر از راه‌حل‌های پیشنهادی برای محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه در برابر صاعقه است.

سوال هفتم: چگونه دوربین‌های مداربسته تحت شبکه آی پی را از هک شدن یا جاسوسی در امان نگه‌داریم؟

راه‌های محافظت از دوربین‌های مداربسته خارج از خانه

یکی از نقاط ضعف دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، امکان هک شدن آن‌ها توسط هکرها یا جاسوسی و مشاهده غیرقانونی محتوای دوربین‌هاست.

۱. راه حل پیشنهادی ما برای جلوگیری از هک شدن شبکه وای فای، رمزگذاری کردن آن به وسیله الگوریتم‌های پیشرفته است. در واقع این امکان به طور پیش فرض بر روی سیستم‌های مدار بسته وایرلس وجود دارد.

۲. یک راه حل دیگر استفاده از پسوردهای قوی و پیچیده و تغییر مداوم آن‌ها برای جلوگیری از شناسایی است.

باید در نظر داشت که این مراقبت‌ها باید به صورت دوره‌ای و مکرر انجام شوند؛ مثلاً تغییر رمز‌های عبور و به‌روزرسانی‌های مورد نیاز باید در بازه‌های زمانی چندماهه تکرار شوند تا بتوان احتمال هک شدن و دسترسی بدون اجازه به محتوای شبکه دوربین مداربسته را به حداقل رسانید.

در مورد شبکه‌های‌ کابلی باید گفت که مانند شبکه‌های بیسیم احتمال هک شدن برای آن‌ها نیز وجود دارد و تکیه بر کابلی بودن آن‌ها لزوما حاشیه امنیت بالایی به ما نخواهد داد. هرچند امکان شنود در شبکه‌های بیسیم بسیار بیشتر از شبکه‌های کابلی است ولی هاب‌ها و نقاط دسترسی دوربین‌های مداربسته سیمی نیز در معرض دستبرد بوده و باید از محافظ‌های مطمئن برخوردار باشند.

سوال هشتم: چگونه مشکل افت کیفیت تصویر در دوربین‌های مدار بسته خارج از خانه را حل کنیم؟

اگر دوربین‌های مداربسته وایرلس یا PoE شما عموما با مشکلاتی از قبیل سیاه شدن صفحه، پرپر زدن تصاویر و خطوط روی صفحه نمایش روبه‌رو می‌شوند بهتر است در ادامه این مقاله هم با ما همراه باشد.

راه‌حل:

در گام اول باید اتصالات کابلی دوربین‌ها و نقاط دسترسی را چک کنید. کابل ها باید سالم باشند و هم‌چنین تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی مانند میدان مغناطیسی حاصل از عبور برق سه فاز یا سیم‌های ارتباطی دیگر نباشند. برخی دوربین‌های بی سیم می‌توانند در کیفیت ارتباطی دیگر شبکه‌های محدوده خود پارازیت و نویز ایجاد کنند، برای مثال برخی تلفن‌های بیسیم مخصوصاً با استانداردهای قدیمی‌تر بر روی شبکه وای فای تاثیر منفی می‌گذارند و در صورت دور بودن دوربین‌ها از دستگاه مرکزی ممکن است باعث افت کیفیت تصویر شوند. علاوه بر این راه‌هایی مانند بررسی اتصالات و جریان برق، ریبوت کردن دوربین‌ها، ریست فکتوری کردن دستگاه‌های ارتباطی و دوربین‌ها و یا در نهایت تماس با ما بخش پشتیبانی تولید کنندگان، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در پایان این مسئله را نیز در نظر بگیرید که نصب دوربین روی صفحات فلزی ضخیم یا صفحاتی که قابلیت امکان میدان مغناطیسی را دارند یا دارای جریان برق هستند می‌تواند کیفیت تصویر دریافتی را کاهش دهد. لذا اگر مجبور هستید دوربین‌ها یا اتصالات را از کنار میادین مغناطیسی یا صفحات فلزی ضخیم و رسانا عبور دهید از یک تکه چوب یا یک نارسانای دیگر که بتواند میدان‌های مغناطیسی مزاحم را حذف کند استفاده کنید، تا کیفیت تصویر دریافتی شما دچار مشکل نشود.

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا