مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

How To Connect Your CCTV IP Camera To Your PC 

بسیاری از افراد فکر می‌کنند راه اندازی دوربین‌های مداربسته IP بسیار پیچیده است و همین موضوع آن‌ها را از خرید دوربین مداربسته IP دلسرد می‌کند. در حالی که این دوربین‌ها بسیار ساده‌تر از دوربین های آنالوگ عمل می‌کنند و تنها با طی دستورالعمل استفاده و هم‌چنین داشتن اطلاعات پایه‌ای از شبکه می‌توان به راحتی از آن‌ها استفاده کرد. 

دوربین تحت شبکه آی پی همانطور که اسمش پیداست وابسته به شبکه است. شاید برایتان سوال شود که آیا دوربین مداربسته IP می‌تواند بدون اینترنت کار کند یا نه؟ جواب این است که بله، دوربین‌های IP برای ضبط کردن لزوما به اینترنت نیاز ندارند و با اتصال به شبکه محلی نیز کار می‌کنند. تنها در صورتی که بخواهید از راه دور سیستم خود را ببینید باید به اینترنت متصل شوید. برای ایجاد شبکه محلی می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد: 

  • اتصال دوربین مداربسته IP به پورت شبکه کامپیوتر به کمک کابل شبکه 
  • اتصال دوربین مداربسته IP به روتری که به کامپیوتر وصل شده است. (روتر به اینترنت متصل نیست) 

آیا دوربین مداربسته تحت شبکه حتما به NVR نیاز دارد؟ 

برای مشاهده دوربین‌ها و ضبط ویديو لزوما به NVR نیازی نیست. در مواقعی که تنها می‌خواهید دوربین‌ها را تست کنید و یا به دنبال راهی ارزان‌قیمت برای راه‌اندازی دوربین‌ مداربسته IP خود هستید استفاده از کامپیوتر می‌تواند جایگزین مناسبی برای NVR باشد. نرم‌افزاز‌های زیادی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند تا با اتصال دوربین IP خود به کامپیوتر به ضبط و مشاهده ویديوها بپردازید. هرچند باید توجه داشت که پردازش ویديو‌های با کیفیت و رزولوشن بالا به کامپیوتر فشار خواهد آورد و مسلما استفاده از آن برای مدت طولانی پیشنهاد نمی‌شود.

در حالی که NVR ها با سیستم عامل لینوکس کار می‌کنند و می توانند به راحتی و بدون کرش کردن تمام طول روز را به پردازش ویدیو بپردازند. لذا می‌توان گفت ارجحیت استفاده از NVR‌ از این امر نشات گرفته و به معنای لزوم استفاده از آن نمی‌باشد. 

سه روش برای اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر 

در مرحله اول پیش از آنکه به بررسی سه روش اتصال دوربین IP به کامپیوتر بپردازیم، لازم است به این نکته اشاره شود که دوربین‌های مداربسته IP برای داشتن عملکرد مناسب نیاز به انتقال ویديو و برق دارند، لذا برای اتصال دوربین به کامپیوتر از کابل اترنت استفاده می‌شود. در واقع PoE یا Power over Ethernet فناوری شناخته‌شده‌ای است که می‌تواند سیگنال ویدیویی و برق را به واسطه تنها یک کابل اترنت منتقل کند. در صورتی که PoE نداشته باشیم می‌توانیم از یک آداپتور 12V DC به عنوان منبع تغذیه استفاده کنیم. 

در مرحله بعدی برای پیدا کردن دوربین خود در شبکه نیاز به ابزاری به نام IP finder Config Tool دارید. برای دانلود کافیست روی اسم برنامه کلیک کنید. 

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر با سه روش زیر امکان‌پذیر است: 

روش اول:‌ آداپتور ۱۲ ولت DC و کابل شبکه متصل به کامپیوتر 

روش دوم: آداپتور ۱۲ ولت DC و کابل شبکه متصل به روتر 

روش سوم: اتصال دوربین IP به کلید یا انژکتور PoE

روش اول:‌ آداپتور ۱۲ ولت DC و کابل شبکه متصل به کامپیوتر 

۱) در این روش ما از یک آداپتور ۱۲ ولت DC به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنیم. این اداپتور از یک سمت به برق شهری و از سمت دیگر به دوربین مداربسته آی پی متصل می‌شود. 

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

۲) سپس کابل شبکه را از دوربین به کامپیوتر وصل می‌کنیم. در این مرحله لازم است که IP آدرس پورت شبکه کامپیوتر را به مقداری ثابت تغییر دهید. در تصاویر زیر مراحل تغییر IP به طور پله به پله توضیح داده شده است. 

نحوه آپدیت فرم ور دستگاه

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- طبق تصویر در قسمت نوار پایین سمت راست دسکتاپ بر روی گزینه WiFi کلیک راست می‌کنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- در پنجره کوچکی که باز می‌شود بر گزینه Open Network & Internet Settings کلیک می‌کنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- پنجره جدیدی باز می‌شود. در زیر تب Change Your Network Settings گزینه Change Adapter Options را انتخاب می‌کنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- اترنت دستگاه خود را که پس از اتصال کابل شبکه باید در اینجا نمایان شود انتخاب کرده و بر روی آن راست کلیک می‌کنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- حالا Properties را انتخاب می‌کنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- پنجره جدیدی باز می‌شود. در زیر تب Networking و در بخش This Connection Uses the Following Items بر روی گزینه (Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4 کلیک کرده و سپس Properties را می‌زنیم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

- طبق تصور زیر مقادیر را وارد می‌کنیم. سپس OK را زده و خارج می‌شویم.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

۳) حالا که توانستیم IP آدرس ثابتی را برای کابل شبکه خود تعریف کنیم باید WiFi کامپیوتر را خاموش کنیم. با استفاده از برنامه IP finder Config Tool می‌توانیم طبق تصویر زیر IP دوربین خود را پیدا کنیم. با کلیک بر روی آیکون مشخص شده در عکس می‌توانیم IP آدرس دوربین خود را به مقدار دلخواه تغییر دهیم.

نکته: اگر برای دوربین مداربسته تحت شبکه خود پسورد جدیدی تعیین کرده‌اید باید پیش از تغییر آدرس IP، آن را در قسمت Search Setting وارد کنید.

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتراتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

۴) همانطور که می‌دانید شرط اتصال دو دستگاه در شبکه یکسان بودن آدرس IP آن‌هاست. بدین منظور باید آی پی دوربین مداربسته خود را با آی پی کامپیوتر یکی کنیم. در مرحله (۲) مقادیر 192.168.1.200 را برای کامپیوتر خود در نظر گرفتیم. حالا برای اینکه بتوانیم دوربین را به کامپیوتر متصل کنیم باید یک IP انتخاب کنیم که رقم آخر آن مقادیری بین 2 تا 254 داشته باشد ولی با IP کامپیوتر یکی نباشد.

در این روش ما مقدار 192.168.1.12 را انتخاب کردیم. در صورتی که شما هم از همین مقدار استفاده می‌کنید می‌توانید بقیه موارد را با اعداد نشان داده شده در عکس پر کنید. 

اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر

۵) حالا که IP آدرس کامپیوتر و دوربین مداربسته‌تان باهم یکی شد. IP آدرس جدید دوربین‌ را در قسمت URL مرورگر وارد کنید. 

۶) صفحه‌ای برایتان باز می‌شود که نام کاربری و رمز عبور دوربین مداربسته را از شما می‌خواهد. با وارد کردن این مقادیر می‌توانید دوربین‌های خود را مشاهده کنید.

در این روش بدون استفاده از روتر و اینترنت و تنها به کمک یک کابل شبکه موفق به اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر شدیم. یکی از ایراداتی که به این روش وارد می‌شود این است که از آن‌جایی که کامپیوتر‌ها تنها یک پورت شبکه دارند، استفاده از این متد گزینه اتصال به اینترنت به کمک کابل را برای کامپیوتر از بین می‌برد. دو روش بعدی که در عنوان اتصال دوربین تحت شبکه IP به کامپیوتر بخش دوم به زودی منتشر خواهیم کرد دیگر این مشکل را نخواهند داشت.

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا