مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

How To Add A PIR Sensor To A Security Camera 

دوربین‌های مداربسته قابل دستکاری هستند و می‌توان با اعمال اندکی تغییرات قابلیت‌های جدید به آن‌ها اضافه کرد. یکی از این تغییرات اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته است که به آن PIR می‌گویند. PIR مخفف Passive Infrared sensor است که به معنای حسگر مادون قرمز منفعل می‌باشد. حسگر PIR یک حسگر تشخیص حرکت است که معمولا در سیستم دوربین مداربسته خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی می‌توان آن را به بعضی از دوربین‌ها نیز اضافه کرد.
سنسور PIR یک حسگر الکترونیکی است که به می‌تواند تابش فروسرخ اشیایی که در محدوده دید آن قرار دارند را اندازه‌گیری کند. کلمه منفعل به کار رفته در اسم این سنسور به این دلیل است که خود PIR برای تشخیص تابش‌ها هیچ فعالیتی نمی‌کند. بلکه فقط با انرژی ساطع شده از جسم روشن می‌شود. اگر شما هم قصد اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته تان را دارید باید این نکته را در نظر بگیرید که PIR با تغییرات دما تریگر نمی شود بلکه فقط انرژی ساطع شده بر اثر افزایش یا کاهش دما (طول موج فروسرخ) را تشخیص می‌دهد. هر جسمی که دمایی بالاتر از صفر کلوین داشته باشد از خودش انرژی گرمایی تولید کرده و در نتیجه توسط سنسور PIR قابل تشخیص است. البته امروزه بسیاری از دوربین‌های مداربسته خود به سنسور حرکتی مجهز هستند و شاید فکر کنید چه فایده‌ای دارند که یک سنسور حرکتی اضافه به دوربین وصل کنیم؟
- حساسیت بسیار بالاتر نسبت به تغییرات محیطی
- گستره دید بسیار وسیع‌تر
حالا اگر تصمیم به اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته را دارید باید در قدم‌های بعدی با ما همراه باشید تا شیوه نصب و هماهنگ‌سازی آن با DVR را با هم مرور کنیم.
ابزارهایی که برای این آموزش نیاز داریم عبارتند از:
- یک حسگر PIR ساده
- کابل برق 
- کابل دیتا 18AWG
- کابل CAT5

اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته

راهنمای اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته

همانطور که می‌بینید در این آموزش ما به یک سنسور PIR و تعدادی کابل نیاز داریم. در واقع بعد از انتخاب سنسور است که نوع کابل مورد استفاده ما مشخص می‌شود. بسته به اینکه می‌خواهید سنسور را کجا و چگونه نصب کنید یا اینکه فاصله آن از DVR و منبع برق چقدر باشد می‌تواند در انتخاب نوع کابل تاثیر بگذارد. در این آموزش ما از کابل برق پیگتیل و مقدار کمی کابل CAT5 استفاده می‌کنیم. کابل دیتای مورد استفاده در این مقاله 18AWG جفت برهم‌نهاده است. در واقع اگر شما هم می‌خواهید سنسور PIR را بسیار دورتر از DVR به دوربین مداربسته اضافه کنید پیشنهاد می‌کنیم از همین کابل‌ها تهیه کنید.

گام اول: حالا که ابزارهایتان را به درستی انتخاب کرده‌اید وقت آن رسیده تا آن‌‌ها را بهم وصل کنیم. برای اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته باید ابتدا PIR را باز کنید و به کیت داخلی آن برسید. مدار داخلی این سنسور چیزی شبیه تصویر زیر خواهد بود. حالا روز مدار محلی که باید کابل برق و دیتا را به آن وصل کنیم پیدا می‌کنیم.

گام دوم: در قدم بعدی باید محل نصب را به کمک پیچ گوشتی باز کنید.
گام سوم: سیم را داخلی آن فرو کنید و دوباره با پیچ‌گوشتی محل را محکم ببندید تا کابل‌ها جدا نشوند.

اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته

گام چهارم: در این مرحله لازم است تا ارتفاع حدودی که سنسور PIR در آنجا نصب می‌شود را پیش‌بینی کنید و مقدار آن را در قسمت تنظیمات ارتفاع سنسور تغییر دهید.
برای این کار باید تنظیم‌کننده ارتفاع را با پیچ‌گوشتی شل کنید و کیت مدار را بالا و پایین ببرید. از ناچ تنظیم ارتفاع کمک بگیرید و ارتفاع مناسب برای نصب PIR را بدست آورید. 
گام پنجم: وقتی که توانستید همه اتصالات برای اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته را انجام دهید باید به تصویر زیر برسید. چک کنید که بخش سیم قرمز حتما به قطب مثبت و سیم مشکی حتما به قطب منفی متصل شده باشد.

اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته

گام ششم: حالا که سیم‌کشی‌های حسگر PIR تمام شده باید آن را به دی وی آر متصل کنیم. بلوک لوازم جانبی را در پشت دی وی آر پیدا کنید (معمولا سبز رنگ است).
گام هفتم: پیچ‌های اسلات ۱ و اتصال به زمین را شل کنید تا سیم‌ها را سر جایشان قرار دهیم. برای تشخیص اسلات اتصال به زمین باید دنبال این شکل بگردید. شکل
لازم به یادآوریست که ترتیب سیم‌ها در بلوک لوازم جانبی باید با ترتیب آن‌ها در مدار سنسور PIR یکی باشد. در این راهنما سیم لخت در سمت چپ در سنسور قرار دارد و در نتیجه در بلوک اکسسوری نیز باید در سمت چپ باشد.
گام هشتم: پس از اتمام اتصال به دی وی آر یاد سنسور را به یک منبع تغذیه ۱۲ ولتی متصل کنید.
گام نهم: به عنوان قدم آخر نصب و اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته باید تنظیمات PIR را درون دی وی آر انجام دهید. برای این کار کافیست تا از منوی صفحه به بخش عملکرد سنسور PIR بروید و تنظیماتی که می‌خواهید را اعمال کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:
۱) روی صفحه اصلی راست کلیک کنید و به پایین قسمت Main Menu بروید.
۲) نام کاربری و رمز عبورتان را وارد کنید.
۳) روی تنظیمات کلیک کنید.
۴) روی گزینه Detect کلیک کنید.

اضافه کردن سنسور حرکتی به دوربین مداربسته

وقتی که تمام گام‌های بالا را طی کردید با صفحه زیر مواجه خواهید شد. در این صفحه می‌توانید تنظیماتی روی سنسور PIR انجام دهید؛ به طور مثال می‌توانید برای آن کانال تعریف کنید. در راهنمای بالا ما کابل را به اسلات ۱ وصل کردیم و از همین رو کانال سنسور ۱ می‌شود. علاوه بر آن می‌توانید تعیین کنید که زمان تشخیص حرکت برای دی وی آر نوتیفیکیشن بفرستد.


 

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا