مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

H264 And H265 

264H یا 265H چیست؟

احتمالا شما نیز در هنگام خرید دوربین مداربسته با اصطلاحاتی نظیر 264 H و 265 H روبه‌رو شده‌اید. اگر بخواهیم به‌صورت کاملا ساده بیان کنیم، این دو اصطلاح نحوه‌ی فشرده‌سازی تصاویر را بیان می‌کنند که به ما در ذخیره‌سازی بیشتر ویدئوهایی با کیفیت مطلوب و حجم کمتر کمک می‌کند.

در گذشته فرمت رایج برای ذخیره تصاویر دوربین‌های مداربسته MPEG-2 و MPEG-4 بوده که به جهت حجم بالای تصاویر ذخیره شده، کاربر به سرعت با مشکل کمبود ظرفیت دوربین مداربسته مواجه میشد و باید بین دو گزینه حذف تصاویر قدیمی یا افزایش ظرفیت هارد دیسک یکی را انتخاب می‌کرد.

H264:

با معرفی فرمت‌های ذخیره‌سازی جدید از جمله فرمت شگفت انگیز H264 عملا انقلابی در ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته رخ داد. این فرمت با الگوریتم فشرده‌سازی خود، امکان ضبط تصاویر با کیفیت بالا و حجم کم را فراهم آورد که در نتیجه آن نیاز به صرف هزینه برای افزایش فضای ذخیره‌سازی را تا 50 درصد کاهش می‌داد.

نحوه‌ی عملکرد H264

سیستم فشرده‌سازی سنتی وضعیت تمام پیکسل‌ها را در یک لحظه ثبت و تشکیل یک تصویر می‌دهد و با کنار هم قرار دادن این تصاویر و نمایش آن‌ها با فاصله زمانی معین تصویری متحرک پدید می‌آید. عناصر موثر در کیفیت تصویر را می‌توان به رزولوشن، نرخ نمونه‌برداری و ... نسبت داد که با تغییرات این پارامترها می‌توان حجم فایل نهایی را کاهش داد. اما باید توجه کرد که کیفیت نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

H264 روشی برای فشرده‌سازی ویدیو است که حرکت موجود در تصویر رمزگذاری شده را در مقابل اشیاء ثابت مقایسه می‌کند.

در سیستم فشرده‌سازی H264 تصاویر گرفته شده با یکدیگر مقایسه شده و تنها وضعیت پیکسل‌هایی ثبت می‌شود که دچار تغییر می‌شوند و بدین ترتیب با تلفیق  تصاویر قبل و بعد یک ویدئو با کیفیت بالا و حجم کم(به سبب فاکتور گرفتن از اطلاعات تکراری)  تشکیل می‌گردد که به مداومت فیلمبرداری در دوربین‌های مداربسته کمک شایانی می‌کند.

البته این سیستم با ایراداتی نیز همراه می‌باشد،از جمله اینکه که هیچ فرمت استانداردی برای H264 وجود ندارد و بسیاری از شرکت‌های مختلف حق ثبت اختراعات مختلف را در اختیار دارند ، هر سیستم دوربین امنیتی ممکن است 264H خود را به روش‌های مختلف رمزگذاری کند.

265H:

265H  یا کدگذاری فیلم با کارایی بالا ، نوعی فشرده سازی ویدیویی با استاندارد جدید است که حتی عملکردی به مراتب بهتر از 264H ارائه می‌دهد. H265 باعث کاهش حجم فایل نهایی تا 57٪ در 1080p و درUHD   تا 64٪ درصد نسبت به 264H می‌شود. 

البته به این نکته نیز باید توجه داشت که هم دوربین مداربسته و هم دستگاه ضبط‌کننده توانایی ارایه چنین قابلیتی را داشته باشد. امروزه استفاده از این فرمت فشرده‌سازی در اکثر دوربین‌ها و ذخیره‌سازها مرسوم گشته و تنها با اندکی هزینه بیشتر می‌توان از این قابلیت بهره برد.

نتیجه‌گیری:

بهتر است ابتدا نیازمندی‌های خود را بسنجید و نسبت به آن‌ها اقدام به خرید دوربین مداربسته و دستگاه‌های  دخیره‌ساز مناسب کنید. پیشنهاد می‌شود همیشه از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این زمینه بهره ببرید، زیرا در دراز مدت اثرات مفید آن‌ را خواهید دید.

ارسال نظر

برای ارسال نظر لطفا در سایت عضو و یا وارد شوید

نظرات

تعداد نظرات : 0
برگشت به بالا