مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

H264 And H265 

264H یا 265چیست؟

احتمالا شما نیز در هنگام خرید دوربین مداربسته با اصطلاحاتی نظیر 264 Hو 265 H روبرو شده اید.اگر بخواهیم بصورت کاملا ساده بیان کنیم،این دو اصطلاح نحوه ی فشرده سازی تصاویر را بیان می کند که به ما در ذخیره سازی بیشتر ویدئوهایی با کیفیت مطلوب و حجم کمتر کمک می کند.

در گذشته فرمت رایج برای ذخیره تصاویر دوربین های مدرابسته MPEG-2 و MPEG-4 بوده که به جهت حجم بالای تصاویر ذخیره شده،کاربر به سرعت با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی مواجه میشد و باید بین دو گزینه حذف تصاویر قدیمی یا افزایش ظرفیت هارددیسک یکی را انتخاب می کرد.

H264:

با معرفی فرمت های ذخیره سازی جدید از جمله فرمت شگفت انگیز H264 عملا انقلابی در ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته رخ داد.این فرمت با الگوریتم فشرده سازی خود،امکان ضبط تصاویر با کیفیت بالا و حجم کم را فراهم آورد که در نتیجه آن،نیاز به صرف هزینه برای افزایش فضای ذخیره سازی را تا 50 درصد کاهش میداد.

نحوه ی عملکرد H264

سیستم فشرده سازی سنتی وضعیت تمام پیکسل ها را در یک لحظه ثبت و تشکیل یک تصویر می داد.با کنار هم قرار دادن این تصاویر و نمایش آنها با فاصله زمانی معین تصویری متحرک پدید می آید.عناصر موثر در کیفیت تصویر را میتوان به رزولوشن،نرخ نمونه برداری و ... نسبت داد که با تغییرات این پارامترها میتوان حجم فایل نهایی را کاهش داد.اما باید توجه کرد که کیفیت نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

H264 روشی برای فشرده سازی ویدیو است که حرکت موجود در تصویر رمزگذاری شده را در مقابل اشیاء ثابت مقایسه می کند.

در سیستم فشرده سازی H264 تصاویر گرفته شده با یکدیگر مقایسه شده و تنها وضعیت پیکسل هایی ثبت می شود که دچار تغییر می شوند و بدین ترتیب با تلفیق  تصاویر قبل و بعد یک ویدئو با کیفیت بالا و حجم کم(به سبب فاکتور گرفتن از اطلاعات تکراری)  تشکیل می گردد که به مداومت فیلمبرداری در دوربین های مداربسته کمک شایانی میکند.

البته این سیستم با ایراداتی نیز همراه می باشد،از جمله اینکه که هیچ فرمت استاندارد برای H264 وجود ندارد و بسیاری از شرکت های مختلف حق ثبت اختراعات مختلف را در اختیار دارند ، هر سیستم دوربین امنیتی ممکن است 264H خود را به روش های مختلف رمزگذاری کند.

265H:

265H  یا کدگذاری فیلم با کارایی بالا ، نوعی فشرده سازی ویدیویی با استاندارد جدید است که حتی عملکردی به مراتب بهتر از 264H ارائه می دهد. H265 باعث کاهش حجم فایل نهایی تا 57٪ در 1080p و درUHD   تا 64٪ درصد نسبت به 264H می شود. 

البته به این نکته نیز باید توجه داشت که هم دوربین مداربسته و هم دستگاه ضبط کننده توانایی ارایه چنین قابلیتی را داشته باشد.امروزه استفاده از این فرمت فشرده سازی در اکثر دوربین ها و ذخیره سازها مرسوم گشته و تنها اندکی هزینه بیشتر می توان از این قابلیت بهره برد.

نتیجه گیری:

بهتر است ابتدا نیازمندیهای خود را بسنجید و نسبت به آنها اقدام به خرید دوربین مداربسته و دستگاه های  دخیره ساز مناسب کنید.پیشنهاد می شود همیشه از جدیدترین تکنولوژی ها در این زمینه بهره ببرید.زیرا در دراز مدت اثرات مفید آنرا خواهید دید.

برگشت به بالا