مرکز فروش دوربین مدار بسته یگانه

Comprehensive CCTV Guide 

تصور کنید که برای منزل ، محل کار ، انبار و امثالهم  بنا به هر دلیلی نیاز به مانیتورینگ لحظه‌ای دارید. با وجود تنوع بسیار زیاد دوربین‌های مداربسته، برندها، کیفیت‌ها و قیمت‌های مختلف چگونه می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید؟برای تجربه یک خرید خوب در این زمینه بهتر است اطلاعات و شناخت پایه‌ای از انواع دوربین‌های مداربسته و ویژگی‌های بارز هر مدل مانند قابلیت دید در شب، تکنولوژی و برند سازنده آن داشته باشید. در این مقاله توضیحات کامل و جامعی در ارتباط با انواع دوربین‌های مداربسته و  لوازم جانبی آن‌ها برای انتخاب درست‌تر سیستم‌های امنیتی داده شده است.

مواردی که در تهیه یک دوربین مداربسته باید در نظر گرفت:

1. نیازسنجی جهت خرید دوربین مداربسته ارزان و مناسب
2. انتخاب نوع دوربین مداربسته
3. نوع و کیفیت چیپ تصویر دوربین مداربسته
4. تشخیص میزان نور محیط جهت خرید دوربین مداربسته مناسب
5. رزولوشن دوربین مداربسته
6. انتخاب نمایشگر برای سیستم نظارت تصویر دوربین مداربسته
7. خرید دستگاه DVR جهت ضبط تصویر دوربین مداربسته

دو نوع سیستم مداربسته آنالوگ و دیجیتال داریم که تجهیزات متفاوتی دارند که به شرح ذیل است:

سيستم مداربسته آنالوگ

دوربين مداربسته آنالوگ: تصاوير را دريافت کرده و براي دستگاه DVR مي‌فرستد.
دستگاه ضبط DVR: دستگاه DVR وظيفه دريافت، آناليز، ذخيره‌سازی و ارسال تصاوير به نمايشگر را برعهده دارد.
نمايشگر: نمايشگر تصاوير را از DVR دريافت کرده و نمايش می‌دهد. اين نمايشگر می‌تواند تلويزيون يا مانيتور باشد.
هارد ديسک: هارد ديسک در دستگاه DVR نصب می‌شود و امکان ضبط تصاوير را به‌وجود می‌آورد.
منبع تغذيه يا آداپتور: دوربين‌های مداربسته معمولا 12 ولتی هستند. برای تبديل برق شهر (220ولت) به برق 12 ولت بايد از آداپتور يا منبع تغذيه با جريان مناسب استفاده کرد.
کابل تصوير RG59: کابل RG59 دسته‌ای از کابل‌های کواکسيال است که در سيستم‌های مداربسته برای انتقال تصاوير دوربين مورد استفاده قرار می‌گيرد.
کابل يا سيم برق: از سيم و کابل برق برای تغذيه دوربين استفاده می‌شود.
فيش و اتصالات: فيش و اتصالات برای ارتباط کابل‌ها با تجهيزات مورد استفاده قرار می‌گيرد.

سيستم مداربسته شبکه

دوربين مداربسته شبکه: دوربين مداربسته تحت شبکه تصاوير را دريافت کرده و اطلاعات آن‌ها را تحت پروتکل‌های استاندارد وارد شبکه می‌کند.
دستگاه ضبط NVR يا سرور: در سيستم شبکه شما می‌توانيد براي ضبط تصاوير از  NVR یا يک سرور و يا حتی کامپيوتر نيز استفاده کنيد.
نمايشگر: نمايشگر به سرور يا NVR متصل شده و تصاوير دوربين‌های مداربسته را نشان می‌دهد.
هارد ديسک: هارد ديسک در سرور يا NVR نصب شده و وظيفه ضبط تصاوير را بر عهده دارد. در سيستم شبکه به علت کيفيت بالای تصاوير بايد از هارد با ظرفیت بيشتری استفاده کرد.
منبع تغذيه يا آداپتور: در صورتی‌که سيستم شبکه طراحی شده POE نباشد شما بايد براي تغذيه دوربين‌ها از آداپتور يا منبع تغذيه استفاده کنيد.
سوئيچ: سوئيچ‌ها به نوعی نقش انشعاب را در شبکه‌های کامپيوتری دارند و در سيستم‌های مداربسته شبکه هم به‌طور گسترده‌ای کاربرد دارند.
کابل شبکه: وظيفه اتصال دوربين‌های شبکه به سوئيچ و دستگاه ضبط کننده را بر عهده دارد.
کابل يا سيم برق: در صورت POE نبودن سيستم شبکه، براي اتصال دوربين‌های شبکه به برق مورد استفاده قرار می‌گيرد.
سوکت و اتصالات: براي اتصال کابل‌ها به تجهيزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گيرد.

 

در این مطلب به تشریح کامل خرید دوربین مداربسته می پردازیم تا در نهایت، بتوانید یک دوربین مداربسته خوب، متناسب با نیاز  و  قیمت موردنظرتان خریداری کنید.

موارد استفاده از دوربین مداربسته در اماکن مختلف عبارتند از:

سازمان‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای ، مغازه‌ها اعم از بوتیک، آرایشگاه، سوپر مارکت، کافه، رستوران ، طلا فروشی ، نمایشگاه خودرو ، داروخانه ، کلینیک ، مطب ، کارخانه ، سوله ، تولیدی

لوازم جانبی مورد نیاز طراحی و پیاده‌سازی دوربین‌های مداربسته:

از مهمترین لوازم جانبی دوربین‌های مداربسته می‌توان به کابل RG59-آدابتورA1ویا  A2آمپر –آدابتور مرکزی-فیش BNC-سیم برق-فیش نری ادابتور-فیش مادگی ادابتور-پایه-لنز-جعبه تقسیم و…اشاره کرد.اگر در نصب و اجرا دوربین‌های مداربسته از لوازم جانبی با کیفیت و مرغوب استفاده کنیم می‌توانیم با کیفیت بیشتر و عمر طولانی تر اجزا تشکیل‌دهنده تصویر روبه‌رو شویم.

UPSبرای دوربین مداربسته:

یو پی اس یا همان برق اضطراری: در هنگام وصل برق، باتری یو پی اس شارژ می‌شود تا در هنگام قطع برق از دشارژ باتری استفاده شود و تصاویر دوربین‌های خود را از دست ندهیم. همچنین در مواقعی که سارقان ابتدا اقدام به قطع برق و سپس دستبرد می‌کنند سیستم حفاظتی دوربین مداربسته دارای برق از طریق ups می‌باشد و رکورد انجام می‌شود در زمان قطع شدن برق یا نوسان برق,برق درخواستی را به‌صورت خودکار تامین می‌کند.نسبت تامین برق در تعداد دوربین‌ها مهم می‌باشد،برای تامین برق چهار دوربین با دستگاه DVR حدود ۵۰ وات توان مورد نیاز می‌باشد که حداقل باید از یک یو پی اس با توان۶۰۰VAاستفاده کرد.

 کابل تصویر (RG59):

مغزی مس- شیلد الومینیوم با روکش آلومینیومی

مغزی مس –شیلد مس با روکش مسی :

که این کابل به عنوان کابل مرغوب شناخته شده و در پروژه‌های عملی تست وبررسی شده است.این کابل با افت تصویر خیلی کمتر نسبت به کابل‌های دیگر برخوردار است که همین امر موجب داشتن یک تصویر با کیفیت خواهد بود.
کابل ترکیبی:

کابل ترکیبی همان طور که از نامش آشکار است ترکیب شده از کابل تصویر و سیم برق است.این کابل باعث سیم کشی آسان و سریع‌تر خواهد شد،زیرا با ترکیب شدن کابل تصویر و برق به هم کمک زیادی به انجام شدن آن می‌کند اما عیبی که در این کابل وجود دارد همین به هم تابیده شدن کابل تصویر و سیم برق می‌باشد که در مسیرهای طولانی باعث ایجاد نویز در تصویر میشود برای جلوگیری از این نویز در مسیرهای طولانی از کابل ار جی۵۹ و سیم برق جداگانه استفاده می‌کنیم همچنین برای جلوگیری از پوسیدگی و از بین رفتن کابل‌ها در مسیر طولانی سیم برق و کابل تصویر را بهتر است از لوله‌های فلکسی و یا لوله‌های ضد حریق برق را عبور داد این امر علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی سیم‌ها به دلیل شرایط جوی اب و هوایی آفتاب شدید –باران از گرفتن نویز در مسیرهایی که کابل فشار قوی و یا سیم‌های دیگری که در مسیر وجود دارند جداسازی کرده و باعث می‌شوند تا به تصویر مطلوب برسیم.

انواع دوربین ها

دوربین امنیتی مدار بسته
دوربین‌های نظارتی در شکل‌ها، ابعاد و انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام برای استفاده در محیطی خاص، با ویژگی‌های مخصوص به خود ساخته شده‌اند. در ادامه‌ی مطلب راهنمای خرید دوربین مدار بسته، به معرفی این دوربین ها می پردازیم.

اطلاعات عمومی
این بخش شامل مشخصات اساسی یک دوربین و تاثیر آن بر عملکرد آن دوربین را درک کنید.

رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین آنالوگ به وسیله تعداد خطوط افقی تراشه سنسور که در دوربین فراهم می‌شود، اندازه‌گیری شده و آن را  “TV lines of resolution” یا به اختصار TVL می‌نامند. مشخص است که هرچه عدد TVL بیشتر باشد، رزولوشن تصویر بالاتر بوده و کیفیت تصاویر بهتر می‌شود.

کیفیت تصویر استاندارد: ۳۸۰TVL – ۴۲۰TVL

کیفیت تصویر بالا: ۴۸۰ TVL – ۵۲۰TVL

کیفیت تصویر بسیار بالا: ۵۴۰TVL – ۷۰۰TVL

LEDهای مادون قرمز به دوربین‌های مداربسته کمک می‌کنند تا مناطق تاریک را مشاهده کنند. این نورهای مادون قرمز به محیط پیرامونی تابانده شده و انعکاس آن‌ها از سطوح موجود در محیط، توسط چیپ سنسور دوربین جمع می‌شوند که این کار به دوربین اجازه می‌دهد تا وجود نور مرئی در محیط را تشخیص دهد. هر چه تعداد این LED ها بیشتر باشد، توانایی دوربین در شناسایی محیط‌های تاریک افزایش می یابد. پارامتر دیگری به نام Illumination Rage وجود دارد که به معنی حداکثر فاصله‌ای است که یک دوربین نظارتی می‌تواند در هنگام شب آن را ببیند.Vandal resistance بیانگر این است که آیا دوربین توسط یک قاب فلزی یا پلاستیکی مستحکم تقویت شده است یا نه. معمولا اگر یک دزد حرفه‌ای قصد دستبرد زدن به منزل یا مغازه شما را داشته باشد، سعی می‌کند تا به دوربین‌های نظارتی و مدار بسته‌ی شما آسیب برساند تا آن‌ها را از کار بندازد، بنابراین بهتر است تا دوربین شما در مقابل آسیب مقاوم باشد.

زوم، شیب و چرخش الکترونیکی (ePTZ)
دوربین‌های آنالوگ قدیمی هم قابلیت زوم دارند، ولی در این دوربین‌ها شما فقط می‌توانید به صورت زنده بر روی ویدیوها زوم کنید که این کار هم به کندی صورت می‌پذیرد.

با دوربین‌های megapixel IP، شما می‌توانید بر روی تصویر، هم به صورت لایو و هم برای تصاویری که قبلا ضبط شده‌اند زوم کنید، آن‌ها را بچرخانید و یا کج کنید. نرم افزار NVR به شما این امکان را می‌دهد که بر روی هر قسمتی از ویدیوی خود که دوست دارید زوم کنید. بنابراین صرف نظر از زمان ضبط ویدیو، می‌توانید تمامی جزئیات آن را مشاهده کنید.

پوشش بیشتر و عریض تر دوربین
یکی از دلایل محبوبیت بالای دوربین های megapixel IP، توانایی آن‌ها برای پوشش بیشتر منطقه روبه روی دوربین و ثبت جزئیات بیشتر توسط یک دوربین تنها است. تنها یک دوربین ۲ مگاپیکسلی IP می‌تواند مساحتی ۶ برابر بیشتر از یک دوربین آنالوگ را پوشش دهد. بنابراین برای پوشش منطقه‌ی مورد نظر، می‌توان از یک دوربین  ۲ مگاپیکسلی IP به جای نصب ۶ دوربین آنالوگ استفاده کرد که این کار هزینه‌ی شما را به شدت کاهش خواهد داد.

این امر به خصوص برای دوربین‌های Fisheye IP که با لنزهای دوربین Fisheye خاص عرضه می‌شوند، صادق است. این دوربین‌ها می‌توانند محیط پیرامونی را با دید ۳۶۰ درجه پوشش دهند و دارای مدل‌های ۵ مگاپیکسلی هستند که ثبت جزئیات توسط آن‌ها فوق‌العاده بالا است. یک دوربین fisheye IP می‌تواند به سادگی ۳۰۰۰ فوت مربع (حدود ۲۸۰ متر مربع) را پوشش دهد!

حساسیت به نور و لوکس (Lux)
در ادامه راهنمای خرید دوربین مداربسته، بهتر است تا با مفهوم لوکس آشنا شوید. حساسیت نوری یک دوربین با لوکس اندازه‌گیری می‌شود. این پارامتر استاندارد به شما می‌گوید که توانایی دوربین در ثبت ویدیو از محیط های کم نور تا چه میزان است.اگر یک شمع روشن را در فاصله‌ی یک قدمی از یک شی قرار دهیم، نوری که از شمع به جسم می‌تابد در حدود ۱۰ لوکس است. البته این تعریف، یک تعریف عامیانه و غیررسمی برای واحد لوکس است. مقدار luminescent (درخشندگی)  Lux سعی می‌کند تا رابطه انرژی در واحد سطح تابیده شده از یک سطح را به آن چیزی که چشم انسان درک می کند، مرتبط کند.
 
جدول زیر به شما کمک می کند تا درک بهتری از مفهوم لوکس پیدا کنید.
 
نور مستقیم خورشید ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ لوکس
روشنایی روز، بدون وجود نور مشتقیم خورشید ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ لوکس
آسمان ابری در هنگام ظهر ۱۰۰۰ لوکس
درون دفتر کار ۲۰۰ تا ۴۰۰ لوکس
روز بسیار تیره و تاریک ۱۰۰ لوکس
هوای گرگ و میش صبح زود یا عصر ۱۰ لوکس
تاریکی غروب آفتاب ۱ لوکس
ماه کامل در هنگام شب ۰٫۱ لوکس
شب های اول ماه قمری (یک چهارم ماه) ۰٫۰۱ لوکس
شب تاریک، بدون ماه ۰٫۰۰۱ لوکس

۱-دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ نسل قدیمی تر از سیستم های دوربین مداربسته را تشکیل می دهند.دوربین آنالوگ ، مزیت و معایب های گوناگونی دارند.از جمله مزیت دوربین آنالوگ میتوان به قیمت مناسب و ارزان آن اشاره کرد.

برخی از معایب دوربین مداربسته انالوگ:

بزرگترین عیب دوربین آنالوگ پایین بودن  کیفیت تصویر این دوربین می باشد.

با توجه به اینکه در دوربین های انالوگ کیفیت تصویر را با TV LINEمی سنجند به طبع هر قدر tv line دوربین بیشتر باشد آن دوربین قوی تر و با کیفیت تر می باشد.

همچنین در دوربین های آنالوگ طول دید در شب کم وتشخیص چهره توسط دوربین آنالوگ تقریبا غیر ممکن است.

-دوربین مداربسته HD:
دردوربین مداربسته HD  با کیفیت بهتر نسبت به دوربین آنالوگ مواجه هستیم، از جمله کیفیت بالای رنگ -وضوح تصویر بهتر-تفکیک کنتراست ودید در شب بهتر.همچنین با تنوع TvLineرو به رو می شویم.

-دوربین مداربسته AHD:
دوربین AHDدارای استاندارد p720 می باشد به این معنی که رزولیشن تصویر۷۲۰×۱۲۸۰پیکسل ایجاد می کند حدود ۱مگا پیکسل

-دوربین مداربسته FULL HD:
از استانداردهای p1080 و بالاتر را به عنوان فول اچ دی می شناسند.دوربین های ۲مگا پیکسل و بالاتر .

-دوربین های تحت شبکه(IP):
 IP خاص خود را در شبکه خواهد داشت.

نصب دوربین های شبکه به مراتب پیچیده تر از دوربین های دیگر می باشد.

دوربین ای پی هم میتواند به صورت منبع تغذیه جداگانه و هم به صورت POEنصب گردد.

دستگاه مرکزی دوربین های شبکه NVRبوده.

سیم کشی دوربین های IP باکابل شبکه انجام میگیرد.

منبع تغذیه برای دوربین چیست؟
بر خلاف تصور برخی افراد که فکر می کنند با تهیه دوربین دیگر نیازی به منبع تغذیه ندارند، باید بدانند که تمام دوربین های مداربسته در دنیا نیاز به برق دارند. یک آداپتور 12 ولت 2 آمپر برای تامین برق یک دوربین مداربسته به صورت جداگانه باید تهیه شود که برق دوربین را تامین کند. در دوربین های مداربسته تحت شبکه علاوه بر اینکه می توان از آداپتور 2 آمپر برای تغذیه آن استفاده کرد، می توان با استفاده از سوییچ شبکه POE در صورتی که دوربین از استاندارد POE پشتیبانی کند برای تامین برق آن و بقیه دوربین ها استفاده نمود که با یک کابل شبکه هم اطلاعات تصویر منتقل شوند و هم برق مورد نیاز دوربین تامین شود. اما در دوربین های AHD حتما نیاز به یک آداپتور 2 آمپر و یا یک پاور سوییچ مرکزی 20 آمپر برای تامین چندین دوربین (حداکثر 10 دوربین)  می باشد.

هارد اینترنال مخصوص دوربین های مداربسته
هارد دیسک اینترنال برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. توصیه می شود از هارد دیسک های 300 و 500 گیگا بایتی استفاده نکنید چونکه تولید این نوع هارد دیسک ها سال ها است که متوقف شده است و هارد دیسک های 300 و 500 گیگابایتی موجود در بازار تعمیر شده هستند و بازدهی بلند مدت نخواهند داشت.

ما در این مشاوره، برند های وسترن دیجیتال و توشیبا رو بعنوان بهترین برند بری هارد دیسک های دوربین مداربسته پیشنهاد می کنیم که مدل های وسترن بنفش یا purple و Toshiba surveillance v300 مخصوص دوربین های مداربسته هستند.

اتصالات  دوربین های مداربسته

در دوربین های تحت شبکه، سوکت شبکه، کابل را به سوییچ یا دوربین متصل می کند. این سوکت پلاستیکی/فلزی توسط آچار شبکه یا کریمپر به کابل متصل می شود.

در دوربین های AHD سوکت BNC کابل را به دستگاه و دوربین متصل می کند. سوکت  BNC در انواع پیچی، لحیمی و پرسی موجود می باشد.

و در آخر به لوازمی که امنیت پروژه شما را بیشتر می کنند می رسیم. بودن و نبودن این لوازم به سطح امنیتی و استاندارد بودن پروژه اولین دوربین مداربسته شما درجه و ارزش می دهد. از جمله این لوازم می توان به:

رک:
محفظه ی فلزی با درب قفل دار برای نگهداری دستگاه ضبط ویدوئی و سوییچ های شبکه و منبع تغذیه مرکزی.

داکت:
محفظه ای پلاستیکی برای پوشش کابل کشی که کابل ها را داخل خود نگه می دارد و مخفی می کند و ظاهر کار شما را زیبا نگه می دارد.

فلکسی:
برای محیط های بیرونی خیلی کاربرد دارد، از جنس فلز می باشد و با روکش پلاستیکی است و از بریده شدن و دسترسی به کابل ها محافظت می کند.

جعبه تقسیم پلاستیکی: محفظه ی جعبه ای پلاستیکی، جهت نگهداری آداپتور و محل اتصال سوکت کابل به سوکت دوربین.

گلند:
قطعه نگهدارنده اتصال فلکسی به جعبه تقسیم.

انتقال تصویر:

یکی از مهمترین عواملی است که مشتری را راغب به استفاده از دوربین می کند.با کمک انتقال تصویر به راحتی می توان در هر نقطه ای با توجه به داشتن اینترنت به راحتی منزل-محل کار-کارخانه-باغ-ویلا-مغازه وفروشگاه خود را از راه دور بر روی لپ تاپ یا تلفن همراه  تحت کنترل قرار دهد. 

برخی از نکات مهم در نصب دوربین های مداربسته :

۱-برای بهتردیده شدن تصاویر جاگذاری دوربین ها از اصلی ترین مراحل نصب به شمار می اید.دوربین را تا حد امکان باید پشت به نور و در راستای تابش نور به محل مورد نظر نصب کرد.

۲-برای بهتر دیده شدن اجسام در شب بهتر است از پروژکتور استفاده نمایید تا به دید در شب دوربین ها برای خواندن پلاک و دیده شدن بهتر چهره کمک بسزایی میکند.

۳-بهتر است به جای استفاده از منبع تغذیه مرکزی از منبع تغذیع(آدابتور)جداگانه برای هر دوربین به صورت مجزا استفاده نماییم این امر باعث جلوگیری از افت ولتاژ و همچنین باعث بهتر شدن دید در شب دوربین ها می شود.

۴-جاگذاری دوربین هابه گونه ای باشد که هر دوربین دوربین مقابل یا مجاور را تحت پوشش قرار دهد با این کار از اسیب رساندن اشخاص به دوربین ها جلوگیری میشود و دیگر نقطه کوری برای انجام صدمه زدن به دوربین ها باقی نخواهد ماند.

۵-برای خوانده شدن پول بر روی صندوق و یا خوانده شدن پلاک خودرو با رعایت جا گذاری مناسب از دوربین با لنز اتو هایریز(متغییر)که قابلیت زوم کردن و فوکوس کردن دارد استفاده نمایید.

۶-یکی از اصلی ترین مرحله نصب جا گذاری DVRمی باشد اگر با جاگذاری نا مناسب و نا امن DVRرا در معرض دید عموم قرار دهید ممکن است سوء استفاده گران با یک برنامه ریزی حساب شده به دستبرد آن محل اقدام کرده وبا از بین بردن و یا برداشتن DVRهیچ سرنخی از خود بجای نگذارند بنابراین پنهان کردن DVRو یا جاگذاری ان داخل صندوق ایمن ومطمعن از اصلی ترین نکات نصب دوربین مداربسته به شمار می آید.

سوالاتی که در هنگام خرید دوربین مداربسته به شما در تهیه پلن عالی کمک خواهند کرد:

1- آیا شما می خواهید تا دیگر افراد متوجه ثبت فیلمشان توسط دوربین مدار بسته بشوند یا نه؟
2- به چه سطح از کیفیت از تصاویر ثبت شده با دوربین نیاز دارید؟
3- چه سطحی از نور را در تصاویر خواهید داشت؟
4 - آیا ممکن است که دوربین شما هدف خرابکاری دزدها یا آسیب های ناگهانی قرار بگیرید؟
5 - دوربین مداربسته شما قرار است تا چه فاصله‌ای را تحت پوشش قرار دهد؟
6 -دوربین مداربسته خود را در کجا نصب خواهید کرد؟
7 - آیا از دوربین مدار بسته خود در محیط باز، بدون هیچ گونه حفاظی استفاده می‌کنید؟
8 - به دنبال چه نوع و استایلی از دوربین های مداربسته هستید؟
9 -در راهنمای خرید دوربین مدار بسته : کدام لنز بهتر است، CCD یا CMOS؟

 

 

برگشت به بالا